podaruj  dziecku 

radość tworzenia

 

KREACJA   NAUKA    ZABAWA

Do robienia kropek Świetnie sprawdzą się: wykałaczki, pałeczki, wiertła, wkłady do pistoletu do klejenia na gorąco, kredki, ołówki, dłutka kulkowe do manicure, szydełka. Każdy przedmiot o okrągłym przekroju powinien się sprawdzić. Ważne aby znaleźć kilka takich przedmiotów o różnych średnicach. Do robienia kropek potrzebne będą farby akrylowe o dobrej pigmentacji i lepkości.
3 Malowane kamienie oczyść kamienie, myjąc je pod bieżącą wodą i osuszając. W zależności od stopnia zabrudzenia kamieni pomocne może być również trochę mydła. Za pomocą szczotki do rąk lub starej szczoteczki do zębów można również dotrzeć do zagłebień na powierzchni kamienia. Aby usunąć ewentualne osady kamienia, pomaga woda z odrobiną kwasu cytrynowego lub esencji octowej.
4 dobrze jest narysować sobie linie pomocnicze. Farby akrylowe powinny mieć konsystencję gęstej śmietany. Dzięki temu po zanurzeniu w nich narzędzia nabieramy odpowiednią ilość pigmentu. Nanosząc go na powierzchnie ledwo dotykamy jej narzędziem.
5 Przygotowanie do malowania na kamieniu Papierowe koła posłużyły jako szablony do przeniesienia okręgów na powierzchnie kamienia. Papier łatwo dopasował się do krzywizn. Pole malowania można wygładzić zwykłą masą szpachlową do ścian. Jest to krok opcjonalny. Na gładkiej powierzchni krawędzie kropek są bardziej regularne.
6 Szpachlę można nałożyć tylko na miejsce, które będzie malowane lub na cały kamień
7 Po wyschnięciu szpachlę należy zeszlifowałać papierem ściernym
8 Kolejnym etapem było pomalowanie na czarno wyznaczonego koła. Ciemne, jednolite tło wyznacza granice wzoru i eksponuje kolory kropek. Podobny zabieg można zauważyć w zdobieniach ludowych. Można pomalować na inny kolor Kolejnym etapem jest narysowanie wzoru przy pomocy kredy
9 Malowanie Kolorystyka jest sprawą indywidualną i każdy wybierze co tam mu w duszy gra. Wokół pierwszej kropki postawiłam 4 kolejne na planie krzyża, a potem rozplanowałam następne tak jak godziny w zegarze. Powstał pierwszy krąg, który stworzyłam końcówką małego wiertła. Ważne jest aby zachowywać takie same odległości między kropkami. To samo dotyczy odległości między kręgami.
10 Można układać wzór spiralnie lub dowolny
11 Malowanie można rozpocząć również kolorem kontrastowym
12 Jeśli coś się popsuło albo wzór nam się nie podoba to sięgamy albo po patyczki do uszu i wodę jeśli korekty są małe, albo po ściereczkę i wodę i zmywamy nieudane partie. Alternatywą jest zamalowanie wzoru na kolor tła (w tym przypadku czarny). Po zakończeniu malowania wzór zabezpieczamy lakierem akrylowym. Alternatywą dla lakieru bezbarwnego może być również: bezbarwny lakier do paznokci,
13 Czy takie kamienie mają praktyczne zastosowanie? Mniejsze egzemplarze mogą być po prostu dekoracjami. Leżą i przypominają, jak wewnętrzne niepokoje można okiełznać i przekuć w coś pięknego.
14 MOŻNA WYKORZYSTAĆ MARKERY AKRYLOWE
.
OBRAZY Z KROPEK  
dotwork, dot art

9e493c92eff9ce130073c7848c96afe5

 

03c78d5cdcc763f52563f084d8150e0f

 

2a8d16cde2813d2ac358b003f4593ab0

 

20170824-04-768x629

 

20170821-11-768x512