podaruj  dziecku 

radość tworzenia

 

KREACJA   NAUKA    ZABAWA

collage  - kolaż
Kolaż – technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw. Są one naklejane na płótno lub papier i łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi. Słowo „kolaż” pochodzi od francuskiego czasownika coller..
jak zrobić kolaż


Rodzaje kolaży pod względem treści? 
W bardzo ogólnej klasyfikacji rozróżniamy kolaż abstrakcyjny oraz ten przedstawiający.
Zazwyczaj kolaże abstrakcyjne charakteryzują się mieszaniem dwuwymiarowych technik tj. malarstwo, rysunek, grafika. Kiedy w grę wchodzi przedmiot 3D kolaż przyjmuje postać asamblażu.

Kolaże przedstawiające to forma równoważna z wykorzystaniem wizji rzeczywistych, rozpoznawalnych wizerunków np. oryginalnych zdjęć, reprodukcji, pocztówek, artykułów, okładek
1. czego potrzebujesz?
Przygotuj wybrane wcześniej zdjęcia, kolorowe kartki i inne materiały, które zamierzasz przykleić. Przydadzą się też nożyczki i odpowiedni klej. No i najważniejsze - podkład na którym będziemy tworzyć kompozycję - najlepiej niech będzie to grubszy papier/tektura.

2. wycinaj
Zanim wytniesz odpowiednie elementy możesz na szybko naszkicować położenie poszczególnych elementów na kartce. Następnie wytnij zdjęcia - możesz to oczywiście zrobić bardzo dokładnie nie pozostawiając tła. Ciekawszy efekt możesz uzyskać wycinając zdjęcia niedokładnie, zostawiając szersze lub węższe "ramki". Tak przygotowane elementy będą wyglądało bardzo oryginalnie i niepowtarzalnie!
3. komponuj i przyklej
Nie przyklejaj wszystkiego od razu - warto wypróbować kilka kompozycji i układów i wybrać najlepszy. Gdy już mniej więcej wiesz co chcesz uzyskać - przyklejaj po kolei elementy - tło, a po wyschnięciu następne części. Całość odłóż do wyschnięcia.
4.gotowe